"Łaska Boża nigdy nie zbawia poszczególnych ludzi jako odizolowanych od siebie jednostek, lecz realizuje ich zbawienie poprzez społeczność i w niej."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 230
"Można również poradzić się duchownych różnych wyznań. Starajmy się szybko docenić pozytywne wartości osób religijnych. Korzystajmy z tego, co proponują." (Anonimowi Alkoholicy, wyd.II, str. 75)
"Łaska Boża nigdy nie zbawia poszczególnych ludzi jako odizolowanych od siebie jednostek, lecz realizuje ich zbawienie poprzez społeczność i w niej."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 230
"Zbawienie jest możliwe nawet dla niewierzących: "Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy wogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 226
"Łaska jest powszechna, co znaczy, że zbawcze działanie Bożej miłości rozciąga się na wszystkich ludzi."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 208
"Łaska jest konieczna. Znaczy to, że bez działania Bożej miłości człowiek nie może osiągnąć zbawienia."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 208
"Łaska jest czymś darmowym. Znaczy to, że człowiek nie może żadną miarą domagać się zbawczego działania Bożej miłości. (...)
Łaska jest zatem czystym darem i ludzie nie mogą ani nią dysponować, ani ściśle określać granic jej działania."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 208
"... łaska jest dobrowolną i wierną miłością Boga do ludzi, która się ujawnia w historii przez działania i dary zmierzające do ich zbawienia."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 202
"Łaska jest konkretnym wyrazem dotknięcia człowieka przez Boga."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 200
"Łaska to nie ucieczka od świata, lecz jego przeobrażanie. (...)
Konkretną formą jej oddziaływania jest wewnętrzna siła do angażowania się w przeobrażenia społeczne, zmierzające do realizacji sprawiedliwości i pokoju."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 197
"Usprawiedliwiony nie może o własnych siłach wytrwać "w czynieniu dobra aż do końca swego życia"; "potrzebuje specjalnej pomocy Bożej, która by nim kierowała i chroniła go przed atakami pokus"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 155
"Wykluczone jest także podniesienie się z grzechu o własnych siłach - takie, które oznaczałoby samousprawiedliwienie człowieka, czyli przejście własnymi siłami ze stanu winy do stanu sprawiedliwości..."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 155
"Nawrócenie człowieka do Boga może nastąpić tylko wtedy, jeśli Bóg go do siebie nawróci. W związku z aksjomatem mówiącym, że "kiedy człowiek czyni co może, Bóg łaski nie odmawia"..."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 154
"... pięć podstawowych skutków, jakich łaska dokonuje w czasie. Są to: uleczenie duszy, poruszenie do dobrego, wykonanie dobrego czynu, wytrwanie w dobrym i osiągnięcie chwały."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 154
"Łaska uświęcająca ma na celu jedynie dobro jednostki, gdy tymczasem łaska darmo dana zmierza do dobra wspólnego całego Kościoła".
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 152
"Łaska uświęcająca, to łaska, "przez którą sam otrzymujący ją człowiek jednoczy się z Bogiem". Uświęca ona człowieka, ponieważ go usprawiedliwia i w ten sposób czyni miłym Bogu. Łaska darmo dana natomiast to niezasłużony dar, który Bóg daje człowiekowi "po to, by pomagał innym do usprawiedliwienia". Konkretnie chodzi tu o charyzmaty..."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 152
"Sama ludzka wolna wola nie wystarczy, by wytrwać w dobrym aż do końca, by się samemu wyzwolić z grzechu oraz w stanie grzechu uniknąć następnych grzechów."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 147
"... wolna wola współistnieje z łaską i z nią w rozmaity sposób współpracuje."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 134
"Dobro, które czynimy, jest dobrem Boga i naszym. Dobro, którego dokonała wolna wola przy współudziale łaski, zostaje w końcu policzone człowiekowi na sądzie ostatecznym jako jego zasługa."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 131
"... łaska Boga, który chce zbawić wszystkich ludzi bez żadnego wyjątku, działa jako umacniająca pomoc, sprawiając, że ludzkie wysiłki osiągają cel."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 126
"Nie próbujmy zgłębiać tego, co niezgłębione, ani badać tego, co niezbadane. Wg Rz 9,20 każda taka próba kończy się niepowodzeniem: "Kimże ty jesteś", człowieku... wobec Boga!"
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 122, 123
"Bóg okazuje się przerażająco sprawiedliwym sędzią: ta wielka liczba odrzuceń ma unaocznić, "że dla Boga nie ma najmniejszego znaczenia żadna, największa nawet liczba sprawiedliwie potępionych"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 120
"Człowiek nie ma żadnego wpływu na swój los; nie może się nawet przeciwstawiać. Bo wszechmocna wola Boża nieustannie kieruje ludzką wolę w dowolnie wybranym kierunku, zarówno do dobra, jak i do zła; Bóg dokonuje w ludzkich sercach wszystkiego, co chce po to, by się spełniło odwieczne przeznaczenie albo jego brak."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 118
"Zachowany tu zostaje prymat łaski: "Nikt się nie zbawia mocą własnych zasług; wszyscy bez żadnej różnicy osiągają zbawienie dzięki łasce Bożej"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 106