"... w grzech popadają ludzie przez nadużywanie wolności i są w stanie, zwłaszcza po chrzcie, z pomocą łaski unikać grzechów."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 105
"Można również poradzić się duchownych różnych wyznań. Starajmy się szybko docenić pozytywne wartości osób religijnych. Korzystajmy z tego, co proponują." (Anonimowi Alkoholicy, wyd.II, str. 75)
"... w grzech popadają ludzie przez nadużywanie wolności i są w stanie, zwłaszcza po chrzcie, z pomocą łaski unikać grzechów."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 105
"Ochrzczeni są wezwani do coraz ściślejszego zespalania się z Chrystusem; zadanie to realizują, gdy osiągają coraz wyższe stopnie poznania i miłości."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 104
"Chociaż pragnienie dobra jest zasadniczo darem łaski Bożej, to dla zbawienia jednostki podstawowe znaczenie ma własny wysiłek każdego człowieka. W konsekwencji każdy powinien prowadzić godny sposób życia po to, by mógł przyjąć łaskę chrztu."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 99
"Przez głos sumienia sam Bóg wewnętrznie pobudza i skłania wszystkich do dobrego. Niemniej jednak po tym grzechu ludzie stali się słabsi w realizowaniu dobra."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 99
"Podstawowym źródłem wszelkich łask, jakimi może być obdarowana każda osoba, jest chrzest."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 97
"Relacje zachodzące pomiędzy Bożym działaniem łaski i działaniem człowieka polegają na różnych formach współpracy."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 95
"Łaska uprzedza każde dobre działanie człowieka. Najpierw "łaska Bożego natchnienia" daje poznanie właściwego, dobrego sposobu postępowania. Następnie działa jako wewnętrzna siła i pomoc. To działanie można i trzeba wypraszać na modlitwie, zwłaszcza w sytuacji cierpienia. Na modlitwie "cierpienie nie zostaje usunięte przez przychodzącą z zewnątrz łaskę, ale cierpiącą, odczuwającą ból istotę modlitwa uzbraja w męstwo cierpliwości. Pomnaża też łaskę, udzielając wewnętrznej mocy"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 89
"Podstawowe znaczenie wolnej woli polega na tym, że "możemy zachowywać przykazania i zbawić się, lub też je przekraczać i się potępić". Dlatego musimy postępować jak "ludzie wolni, którzy sami są przyczyną swego potępienia i zbawienia"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 85
"Przede wszystkim "Bóg (...) pokornym udziela łaski"."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 76
"Krew Chrystusa (...) wylana za nasze zbawienie, przyniosła całemu światu łaskę nawrócenia."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 75
"Wszechmiłosierny i pełen dobroci Ojciec lituje się nad wszystkimi, którzy się Go boją, łaskawie i życzliwie udziela swoich łask wszystkim, którzy ze szczerym sercem przychodzą do Niego."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 75
"... ze względu na równy udział w łasce Bożej, kobiety mają taką samą podstawową godność, co mężczyźni: "Podobnie mężowie we wspólnym pożyciu liczcie się rozumnie ze słabszym ciałem kobiecym. Darzcie żony czcią jako te, które razem z wami są dziedzicami łaski" (1 P 3,7)."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 69
"W innym sensie łaska oznacza tu upodobanie, które Bóg znajduje w męstwie, jakie niewinni naśladujący Jezusa Chrystusa okazują w cierpieniach: "Cóż bowiem za chwała, jeśli przetrzymacie chłostę jako grzesznicy? - Ale to się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia" (1 P 2,20 n)."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 69
"Łaska oznacza tu w pewnym sensie dar siły, jaką Bóg daje po to, by w życiu zgodnym z sumieniem móc zaakceptować również cierpienie: "To bowiem podoba się Bogu, jeżeli ktoś ze względu na sumienie uległe Bogu znosi smutki i cierpi niesprawiedliwie" (1 P 2,19)."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 69
"Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił (Ef 2,8n)."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 65
"Łaska oznacza następnie wewnętrzną, potężną energię, służącą budowaniu Kościoła."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 64
"Od strony formalnej łaska to miłość, historia i dar. Znaczy to, że w łasce Bóg z miłości daje ludziom w historii zupełnie nizasłużone zbawienie."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 62
"Obietnica Boża, która Pawła podtrzymywała w godzinach zwątpienia, odnosi się do wszystkich wierzących: "Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali (2 Kor 22,9)"
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 62
"Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa - (aby go stosować) zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona - dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela - dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania - dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, (niech to czyni) ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, (niech działa) z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, (niech to czyni) ochoczo. (Rz 12,6-8)"
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 61
"Bogu mojemu dziękuję wciąż za was, za łaskę daną wam w Chrystusie Jezusie. W nim to bowiem zostaliście wzbogaceni we wszystko: we wszelkie słowo i wszelkie poznanie, bo świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was. Nie doznajecie tedy braku żadnej łaski (1 Kor 1,4-7)"
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 60
"Inne dary, jakie według Pawła usprawiedliwiony otrzymuje z łaski Bożej, można nazwać darami nadziei. Jest to, po pierwsze, dar samej nadziei, która pomaga zachować cierpliwość i wytrwać w uciskach obecnego czasu."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 59
"W swej treści łaska jest zbawieniem darowanym nam przez Boga z dobrowolnej miłości i za pośrednictwem Jezusa Chrystusa."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 49
"Miłosierdzie (...) - chodzi tu o właściwą Bogu postawę, którą by można opisać takimi słowami jak: serdeczność i czułość, wielkoduszność i wyrozumiałość, współczucie i gotowość niesienia ludziom pomocy. Z tej zasadniczej postawy Boga wypływają następnie konkretne dobrodziejstwa względem ludzi, takie, na przykład, jak: przebaczenie grzechów, pomoc w potrzebie, odmiana złego losu na dobry."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 41
"Klasyczna formuła "Pan jest miłosierny i łaskawy" występuje w rozmaitych kontekstach."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 36
"... chrzest daje łaskę usprawiedliwienia (odpuszczenie grzechów i odnowa); bierzmowanie powoduje dopełnienie łaski chrztu; Eucharystia sprawia ścisłe zjednoczenie z Chrystusem i umacnia życie duchowe; sakrament pokuty przynosi darowanie grzechów (...); "ostatnie namaszczenie" sprawia uzdrowienie duszy (...); sakrament święceń daje wzrost łaski uświęcającej i trwałą duchową władzę; sakrament małżeństwa udziela łaski nierozerwalnej wspólnoty życia..."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 26
"Światłość i moc, które symbolizują Bożą Łaskę, oznaczają więc, że działa On zarówno na intelekt, jak i wolę człowieka. Oświeca jego intelekt, aby wiedział, co jest dobre, i zarazem umacnia jego wolę, aby mógł realizować obrane dobro, aby się nie zniechęcał, a upadając, szybko podnosił i wytrwale zdążał do celu."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 16
"On niewidzialnie udziela swej łaski wszystkim ludziom na ziemi, niezależnie od tego, czy Go znają, czy nie."
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 14
"Przy uszanowaniu ludzkiej wolności Bóg spieszy mu z pomocą, zabiegając o to, aby wybory jego były właściwe i aby zamiast nieszczęścia sprowadzały szczęście. W tym też celu, w sposób nad wyraz delikatny i czuły, Bóg modeluje ludzką naturę na miarę swoich oczekiwań. "
Georg Kraus, "Nauka o Łasce...", str. 13